Kluczem do sukcesu w wodzie jest również zaniedbywany przez wielu trening na lądzie. Żeby najefektywniej poruszać się w wodzie trzeba być mocnym na wielu płaszczyznach. Celem treningu na lądzie jest zwiększenie gibkości, pływalności, a nie masy mięśniowej, która będzie powodować coraz większy opór w wodzie. Poprzez trening na lądzie pływak ma poznać swoje ciało i umieć użyć odpowiednich w jego stylu pływania partii mięśni.
W MTKP Delfin Toruń trening na lądzie składa się z:
- stretchingu w połączeniu z ćwiczeniami siłowymi, pilates
- Self Myofascial Release (SMR)
- ćwiczeń stabilizujących,
- relaksacji.
Ćwiczenia rozciągające na lądzie są podstawą doskonalenia technik pływackich. Duże znaczenie w treningu pływackim ma racjonalne przeplatanie ćwiczeń gibkościowych
z ćwiczeniami siłowymi, aby z jednej strony budować siłę mięśniową, ale z drugiej strony zwiększyć amplitudę ruchów w stawach.
SRM (automasaż) natomiast zastępuje masaż sportowy. Pospinane mięśnie ograniczają zakres ruchu, co skutkuje utratą efektywności treningów oraz mogą prowadzić do kontuzji.
Bardzo ważne są ćwiczenia stabilizujące. Ćwiczenia te na mają za zadanie skłonić pływaka do poszukiwania równowagi w wodzie. W wykonywanych ćwiczeniach ważne jest bowiem to, żeby zawodnik za ich pomocą stymulował dokładnie te mięśnie, których potrzebuje podczas pływania.
Relaksacja pomaga w walce ze stresem. W technikach relaksacyjnych, opieramy się między innymi na treningu autogennym Schulza, a także technikach relaksacyjnych Edmunda Jakobsona.
Komentarze wyłączone